Tworzenie Stron WWW Krok Po Kroku

Obecnie zdecydowana większość stron (nawet 80%) powstaje na otwartych i tym samym darmowych systemach zarządzania treścią. Najpopularniejszym z nich jest WordPress (nie mylić z platformą blogową wordpress.com!) i na nim się skupiłem. Można go wykorzystać do zakładania blogów i stron informacyjnych lub firmowych. Po przeczytaniu pierwszych 5 tematów powinieneś poradzić sobie z instalacją większości skryptów np. Presta Shop (sklep internetowy), MyBB (forum). Umieszczenie w sieci zwykłej strony opartej o HTML również nie będzie problemem.

Słowniczek pojęć – wyjaśnienie najbardziej podstawowych pojęć dotyczących procesu zakładania stron internetowych. System zarządzania treścią, domena, hosting.
Przegląd CMSPrzegląd darmowych skryptów CMS – systemy zarządzania treścią, to aplikacje internetowe, które pozwalają na łatwe stworzenie witryny internetowej. Przedstawiono m.in. popularne i darmowe skrypty blogów, forów, sklepów internetowych.
Domena i HostingKupno domeny i konta hostingowego – krok po kroku przedstawiono proces rejestracji domeny internetowej i wynajęcia konta hostingowego. Bez tych dwóch rzeczy założenie własnej i wyglądającej profesjonalnie strony internetowej nie jest możliwe.
Panel hostingowy – podstawy obsługi panelu hostingowego na podstawie DirectAdmin (najczęściej spotykany). Podpinanie domeny, zakładanie bazy danych. Niezbędne minimum wiedzy wymaganej do założenia strony.
Instalacja WordPressInstalacja WordPress’a – najbardziej popularnym systemem zarządzania treścią wśród blogerów i twórców mini-stron jest WordPress. Użyty do stworzenia również tej witryny. Na jego przykładzie pokazana została instalacja skryptu CMS na serwerze.
Konfiguracja WordPressFunkcje i konfiguracja WordPress’a – opis wstępnej konfiguracji i omówienie podstawowych funkcji WordPress’a. Między innymi wstawianie treści, zmiana wyglądu, instalacja dodatków zwiększających możliwości.
Wordpress PluginsWtyczki do WordPress’a – siła WordPress’a bez wątpienia tkwi w dostępnych dla niego wtyczkach (pluginach) czyli dodatkach zwiększających funkcjonalność tego CMS’a. Omówiono wtyczki wykorzystane do budowy strony, którą teraz czytasz.
GetSimple CMS – bardzo prosty w obsłudze i instalacji, oraz szybki w działaniu system zarządzania treścią. Idealny pod małe strony wizytówki i firmowe.
zdjeciaZdjęcia na stronę – i inne elementy graficzne. Skąd je brać i dlaczego nie można ich sobie ich po prostu skopiować z innych witryn?
Pomysł na stroneWybór tematyki serwisu – przed rozpoczęciem tworzenia strony internetowej dobrze jest określić jej tematykę i ilość potencjalnych odbiorców. Jest to szczególnie ważne w przypadku serwisów mających przynosić dochody z reklam.