Słowniczek pojęć podstawowych

System Zarządzania Treścią (CMS) – aplikacja internetowa pozwalająca na łatwe stworzenie strony i jej późniejsze prowadzenie. Napisane są w językach takich jak: ASP, JSP, PHP, Python. O CMSy opierają się  wszystkie współczesne serwisy internetowe. Wiele z nich jest dostępnych za darmo dzięki ruchowi open-source. Bardzo tanim kosztem jest możliwe założenie bloga, strony firmowej, forum internetowego, sklepu itp.

Z darmowych CMS-ów (po drobnych modyfikacjach) korzystają nawet największe zagraniczne portale internetowe i strony rządowe, ponieważ stworzenie własnego od początku do końca pochłania mnóstwo czasu i górę pieniędzy. Ostateczny wygląd strony zależy od zastosowanego szablonu graficznego. Jego zrobienie jest banalnie proste w porównaniu do napisania systemu zarządzania treścią. Do tego jest dostępnych wiele gotowców. W następnym temacie znajdziesz krótki przegląd CMSów.

Domena – dla uproszczenia przyjmijmy, że jest to adres strony internetowej, nie ma co się wgłębiać w szczegóły. Dla witryny, którą czytasz w tej chwili, brzmi on pomojemu.edu.pl.

W ramach zarejestrowanej domeny można teoretycznie tworzyć nieskończoną ilość subdomen (w praktyce zależy to od wykupionego konta hostingowego) i na każdej z nich założyć odrębny serwis. Jest to sposób na minimalizację koszów. Ja w ramach domeny pomojemuedu.pl planuję w przyszłości stworzenie następujących stron (zwróć uwagę na kropkę):

  • kurs-html.pomojemu.edu.pl
  • kurs-php.pomojemu.edu.pl

Ceny polskich domen zależą od NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Rejestracja adresu z końcówką pl na rok czasu kosztuje według nich 10 złotych, a przedłużenie umowy na każdy następny 40 złotych.  W praktyce ceny są trochę wyższe, ponieważ mali odbiorcy zmuszeni są do korzystania z usług pośredników. I z tego powodu należy uważać na pewne pułapki.  Niektóre firmy oferują domeny za 0 złotych i nie chwalą się zbytnio tym ile wyniesie koszt jej posiadania w następnym roku, a jest to np. 140 złotych. Przy okazji robią problemy z przeniesieniem adresu do tańszego usługodawcy (nie chcą wydać tzw. kodu AuthInfo). Rezygnacja z zapłaty grozi przejęciem adresu przez inną osobę.

Uczciwe ceny z rejestrację domeny z kocówką pl według mnie wynoszą od 12 do 18 złotych, a ich przedłużenie na następny rok 60 – 75 złotych (z vatem).

Nieco tańsze polskie domeny funkcjonalne: com.pl. net.pl edu.pl, info.pl. Koszt rejestracji jest podobny, ale cena przedłużenia kształtuje się w granicach 35-50 złotych. Z kolei rejestracja domen regionalnych np: waw.pl, lublin.pl kosztuje ok 5 złotych, a przedłużenie 20-30 złotych. Z wiadomych przyczyn nadają się jedynie do prowadzenia serwisów lokalnych.

Hosting – usługa polegająca na udostępnieniu przez usługodawcę zasobów serwerowni. W ich skład wchodzi między innymi: określona ilość miejsca na twardym dysku, maksymalna ilość danych przesyłanych miesięcznie/rocznie, maksymalne obciążenie procesora, ilość dostępnych baz danych i maksymalna ilość obsługiwanych domen w ramach jednego konta.

Przeczytaj jak wygląda proces rejestracji domeny i wynajmu konta hostingowego.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *