Przegląd skryptów CMS

Prezentowane tu będą jedynie darmowe Systemy Zarządzania Treścią.

WordPress – jeden z najpopularniejszych i najprostszy w obsłudze Systemów Zarządzania Treścią. Jednocześnie jest bardzo wszechstronny, a wszystko dzięki ogromnej społeczności skupionej wokół niego. Dostępne są za darmo setki gotowych motywów pozwalających na zmianę wyglądu i wtyczki (pluginy) rozszerzające jego możliwości. Pierwotnie miał służyć jedynie do prowadzenia blogów, obecnie nadaje się nawet do zakładania średniej wielkościowi stron informacyjnych i firmowych. Dzięki WordPress’owi powstała ta strona! Korzystają z niego czasami nawet instytucje rządowe i edukacyjne w USA. Zobacz ranking 47 najładniejszych stron na skrypcie WordPress.

GetSimple – jeden z niewielu CMS-ów nie wymagających bazy danych. Ma dosyć skromne możliwości, jednak rekompensuje to szybkością działania i łatwością obsługi. Idealnie nadaje się na małe strony firmowe i informacyjne. Mój drugi ulubiony skrypt zaraz po WordPrerss. Główna wada to brak systemu komentarzy.

MediaWiki – załóż swoją Wikipedię już dziś! 😉

Joomla!, Drupal – skrypty portalowe, dość trudne w obsłudze, ale dające ogromne możliwości.

TenTego – będący dziełem Polaka skrypt, który pozwoli na szybkie stworzenie strony a’la KWEJK.

PHPBB, MyBB – dwa skrypty służące do założenia forum internetowego. Oba mają w zasadzie podobne możliwości, różnią się nieco w obsłudze. Wybór jednego z nich jest sprawą indywidualną i wysoce zależną od gustu.

PrestaShop, OpenCart – darmowe CMSy pozwalające na otworzenie sklepu internetowego.

PIWIK – system statystyk. Po zintegrowaniu go z dowolną stroną otrzymujemy informacje o ilości  odwiedzających nas użytkowników i ich zachowaniach na witrynie takich jak czas przebywania, najchętniej czytane strony.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *