Podstawy obsługi panelu administracyjnego

Podstawy obsługi panelu administracyjnego zostały wyjaśnione na podstawie DirectAdmin. Jest on najczęściej spotykany i chyba najprostszy w obsłudze.

„Podpinanie” domeny

Adres do panelu administracyjnego (nie mylić z panelem klienta) otrzymałeś w mailu otrzymanym po wykupieniu hostingu. U mnie jest to http://securityhost.pl:2222/. Charakterystyczny jest dwukropek i cztery dwójki na końcu. Może się on również składać z cyfr i kropek. Po wpisaniu nazwy użytkownika i hasła powinieneś ujrzeć listę swoich domen. Jeśli kupiłeś swoją pierwszą domenę w innej firmie niż konto hostingowe, musisz dokonać jej „podpięcia”. W tym celu kliknij przycisk „Administracja domenami” znajdujący się na dole.

Wszystko co należy zrobić, to wpisanie nazwy swojej wykupionej domeny i kliknięcie „Utwórz”. Istotne jest to, aby wpisywać bez http, www i ukośników. Ja akurat utworzyłem subdomenę kurs-php.pomojemu.edu.pl. „Podpinać” należy każdy nowy wykupiony adres, ponieważ nie pojawia się on automatycznie w panelu administracyjnym. Przed tym należy pamiętać o ustawieniu prawidłowych serwerów nazw (DNS) jeśli domena została kupiona w innej firmie niż hosting. Jak to zrobić napisałem w temacie o kupnie domeny i konta hostingowego.

Kliknięcie przycisku Home znajdującego się w górze panelu przeniesie cię z powrotem do listy domen.

Zakładanie bazy MySQL

Baza danych jest wymagana w przypadku zdecydowanej większości rozbudowanych skryptów CMS. Aby ją utworzyć wybierz z list swoją domenę.

Następnie „Zarządzanie MySQL”.

W następnym widoku wpisać należy nazwę bazy danych i skomplikowane hasło. Można je wylosować. Zauważ ze pierwszy człon nazwy bazy danych jest z góry zdefiniowany i zależny od nazwy użytkownika nadanej przy zamawianiu hostingu.

Po kliknięciu utwórz pojawi się plansza z podsumowaniem. Należy spisać wszystkie informacje i trzymać w bezpiecznym miejscu. Będą potrzebne przy instalacji skryptu.

To wszystko. W panelu dostępnych jest jeszcze wiele innych opcji, jednak żadna nie będzie Ci w tej chwili potrzebna do założenia strony internetowej.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *