Instalacja WordPress’a

1. Sposób pierwszy – trudniejszy, ale jednocześnie uniwersalny

Poniżej przedstawiono sposób instalacji WordPress w wersji PL (link do pobrania). Wgrywanie innych CMS-ów zasadniczo niczym się nie różni, więc po dokładnym prześledzeniu tematu poradzisz sobie z każdym skryptem.

Do wgrania jakichkolwiek plików na serwer wymagany jest specjalny program zwany klientem FTP. Doskonale do tego celu nada się w 100% darmowa aplikacja FileZilla. Pobierzesz ją z tej strony (Download FileZilla Client). Nie wymaga instalacji, wystarczy wypakować archiwum i uruchomić plik wykonywalny filezilla.exe. Powinien ukazać się mniej więcej taki widok:

Należy wypełnić pola serwer (FTP), nazwa użytkownika, hasło i kliknąć szybkie łączenie. Potrzebne do tego dane znajdują się w mailu otrzymanym od firmy hostingowej po zamówieniu konta. Zakładam, ze w panelu direct admin znajduje się już podpięta domena. W drzewku katalogów w oknie „serwer zdalny” należy odszukać folder o nazwie takiej samej jak domena na której chcemy uruchomić stronę. W nim znajduje się folder public_html (nie pomyl go z folderem o tej samej znajdującym się w głównym katalogu!).  Należy go otworzyć i wykasować wszystko poza katalogiem cgi-bin. Dokładna ścieżka w omawianym przypadku to domains –> kurs-php.pomojemu.edu.pl –> public_html.

Można przystąpić teraz do wysyłania plików na serwer. Aby to zrobić wystarczy zaznaczyć wszystkie pliki w folderze z CMS-em i przeciągnąć je w pusty obszar okna z widocznym folderem cgi-bin (czyli skopiować do folderu public_html znajdującego się w folderze o nazwie domeny) . Aby rozwiać wszelkie wątpliwości poniżej zamieszczam obrazek:

Może się zdarzyć, że przeciąganie z okna Windowsa do okna FileZilla nie będzie działać i wtedy jest jeszcze dostępna mniej wygodna możliwość skopiowania plików w samym programie. Należy w lewej części dostać się do folderu z plikami danego CMS’a, zaznaczyć wszystkie i skopiować.

I gotowe. Wystarczy teraz czekać na zakończenie procesu. W zależności od wybranego skryptu i szybkości łącza trwa to od kilku do kilkunastu minut. W takcie kopiowania może wyskoczyć informacja o istnieniu już takiego pliku w katalogu. Jest to jakiś błąd występujący w wersji FileZilla dostępnej w trakcie pisania tego tekstu  i należy w takim wypadku wybrać opcję „zmień”.

Następnym krokiem jest wpisanie adresu strony w przeglądarkę. Następnie kliknij „Utwórz plik z konfiguracją” i „Zaczynamy”.

Wypełnij pola nazwa bazy danych, nazwa użytkownika, hasło i zatwierdź. Otrzymałeś te dane przy zakładaniu bazy MySQL w panelu konfiguracyjnym konta hostingowego. Proces opisałem w tym temacie. Dwa ostatnie pola zostaw bez zmian. Jedna baza danych może obsługiwać kilka skryptów znajdujących się pod różnymi adresami i wtedy dla każdej instalacji konieczne jest wpisanie innego prefiksu. Takie rozwiązanie nie jest jednak zalecane  i najlepiej dla każdej strony posiadać inną bazę MySQL. Kliknij „Zatwierdź” i ” „Uruchomienie instalacji”. Po kilku chwilach ujrzysz okno w którym należy wpisać nazwę użytkownika, tytuł witryny, slogan, twój e-mail oraz hasło. Upewnij się, że pole „Zezwól na umieszczanie mojej witryny w wyszukiwarkach, takich jak Google czy Technoratijest zaznaczone! Kliknięcie „Zainstaluj WordPressa” zakończy instalacje.

Nie loguj się na razie i wpisz w przeglądarce adres twojej witryny. WordPress w stania surowym wygląda paskudnie 🙂 Na szczęście można to szybko zmienić. Zapraszam do wpisu o funkcjach i konfiguracji WordPressa.

2. Sposób drugi – łatwiejszy, jednak nie zawsze możliwy

Zazwyczaj w panelu hostingowym znajduje się jakaś aplikacja ułatwiająca instalację skryptów. Nie jest to jednak regułą! Korzystam z usług 6 firm i w dwóch czegoś takiego nie ma!

U usługodawcy na przykładzie którego w jednym z poprzednich tematów pokazałem proces wynajmu hostingu i rejestracji domeny znajduje się Installatron, chyba najczęściej spotykany tego typu program. „Ukryty” jest pod opcją „Zainstaluj skrypt” w sekcji „Zaawansowane opcje” widocznej po zalogowaniu się do panelu Direct Admin.

Po jej wybraniu wybierz w następnym oknie zakładkę „Katalog skryptów”. Odszukaj WordPress’a, kliknij jego ikonę i w następnym ekranie „Instaluj tą aplikację”. Wybierz swoją domenę. Pole ścieżka powinno być puste. Jeśli coś tam jest, to usuń.

Poniższe pola wypełnij wedle uznania:

Innych opcji jest dużo, jednak nic więcej nie trzeba zmieniać. Teraz wystarczy kliknąć przycisk „Zainstaluj” znajdujący się na samym dole i gotowe! Po skończonej instalacji możesz już wpisać adres strony w przeglądarce i zalogować się do niej.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować coś innego. Dostępnych jest około 50 skryptów. Blogi, portale, sklepy, fora, księgi gości, kalendarze, wikipedie itp. itd.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie skrypty są dostępne do automatycznej instalacji, więc umiejętność obsługi filezilla na pewno Ci się kiedyś przyda.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *