Funkcje i konfiguracja WordPress’a

WordPress został zaprojektowany z myślą o prowadzeniu blogów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na nim zwykłą stronę informacyjną lub firmową.

Aby zalogować się do panelu administracyjnego WordPress’a należy wpisać w pasku adresu przeglądarki adres strony i po nim „/wp-admin”. Po wpisaniu loginu, hasła i zatwierdzeniu ujrzysz mniej więcej taki widok:

Możesz tu dodawać wpisu blogowe lub podstrony serwisu, zdefiniować główne kategorie wpisów oraz tagi, moderować komentarze czytelników i zmieniać opcje konfiguracyjne. Generalnie jest to chyba najprostszy w obsłudze CMS. Kilka godzin zabawy i w całości zostanie przez ciebie opanowany.

Aby dodać nowy wpis blogowy należy kliknąć „Wpisy” i „Dodaj Nowy”. W przypadku podstron będą to przyciski „Strony” i „Dodaj Nową”. Jest dostępny graficzny edytor pozwalający na formatowanie tekstów, wstawianie zdjęć, linków, więc nie powinno być problemów. Generalnie nie ma się o czym rozpisywać w tej materii. Skupię się na mniej oczywistych sprawach, choć też nie będących jakimś wielkim odkryciem.

Zmiana ustawień

Po instalacji WordPress najlepiej jest jak najszybciej zmienić kilka jego ustawień, ponieważ nie są one optymalne. W menu „Ustawienia” zawarte są następujące pozycje:

Ogólne – w zasadzie nic ciekawego tutaj nie ma. Możliwa jest zamiana tytułu witryny, sloganu. Za pomocą pola Adres URL WordPressa i Adres URL Witryny możesz określić czy chcesz żeby serwis posiadał przedrostek www czy nie. Poza dodaniem lub usunięciem www nic innego tam nie zmieniaj, albo będą kłopoty z działaniem witryny! W obu polach musi być również to samo.

Zaznaczając w tym menu opcję „Każdy może się zarejestrować” umożliwisz, jak nie trudno się domyślić, rejestrację użytkowników i będą mogli komentować pod swoimi stałymi nickami. Nie zmieniaj domyślnej roli, chyba że chcesz, aby każdy mógł dokonywać zmian na stronie. Pamiętaj o zapisaniu zmian.

Pisanie – poza wyłączeniem zamiany emotikonek na obrazki nigdy nic tam nie zmieniałem. Nie ma potrzeby zresztą.

Czytanie – czekają cię tutaj dwie bardzo ważne sprawy. Pierwsza to określenie tego co ma wyświetlać strona główna. Do wyboru są „Twoje ostatnie wpisy” lub „statyczna strona”. Jeśli nie chcesz prowadzić bloga wybierasz drugą opcję, ustawiasz stronę główną (musi być utworzona jakaś podstrona) i  dla „Strona z wpisami” pozostawiasz „—wybierz—„.

Druga ważna sprawa to zaznaczenie opcji „Wypisy” przy „W kanałach nowości wyświetlaj”. Sprawi to, że w czytnikach RSS będą się pojawiały jedynie zajawki wpisów blogowych. Jest to bardzo istotne ponieważ utrudnia kradzież treści przez automaty spamerów. Nie ma co wnikać, tak jest i już. Wierz mi, znam się na tym ;).

Dyskusja – mnóstwo opcji, nic szczególnie istotnego. Można włączać i wyłączyć moderację komentarzy lub wyłączyć je w ogóle.

Media – nie ma co się tykać

Prywatność – jeśli chcesz aby twoja witryna była widoczna w Google musi być zaznaczona opcja „Pozwól wyszukiwarką indeksować witrynę”. Uwaga!!! Zawsze się upewnij po instalacji czy tak w istocie jest! Można zabronić wyszukiwarką indeksowanie witryny podczas jej tworzenia,aby ludzie nie odwiedzali niedokończonych stron. Osobiście tego nie stosuję.

Bezpośrednie odnośnik – ustawia się tutaj przyjazne adresy, które ułatwiają pozycjonowanie. Domyślnie w WordPress są „nieprzyjazne” i wyglądają one tak: http://www.adreswitryny.pl/?p=123. Należy wybrać jakikolwiek inny. Polecam http://www.adreswitryny.pl/przykladowy-wpis/. Należy to uczynić na samym początku i nie zmieniać. Później może się to zakończyć katastrofą.

Konfiguracja wyglądu

Aby zaprojektować od początku do końca szablon graficzny WordPress’a potrzebna jest niestety znajomość HTML, CSS oraz w niewielkim zakresie PHP. Na szczęście dzięki wielkiej społeczności skupionej wokół tego skryptu istnieje wiele gotowych szablonów, zarówno darmowych jak i profesjonalnych płatnych.

Instalacja darmowych motywów możliwa jest z poziomu samego WordPress’a. W panelu administracyjnym należy przejść do menu „Wygląd” —> „Motywy” i wybrać zakładkę „Zainstaluj motywy”.

Dla każdego szablonu jest dostępna opcja podglądu. Aby zainstalować dany szablon kliknij „zainstaluj”. Włączenie motywy jest możliwe bezpośrednio po instalacji, lub w menu „Wygląd” —> „Motywy” w zakładce „Zarządzaj Motywami”.

Istnieją również darmowe motywy, które nie są dostępne bezpośrednio z panelu administracyjnego. Przykładem jest Arras Theme. Nadaje się on głownie pod strony z Newsami. Po ściągnięciu i wypakowaniu archiwum (w tej chwili najnowsza wersja to arras.1.5.2-RC2.zip) należy zalogować się na swoje konto hostingowe przy pomocy FileZilla (zostało to omówione w temacie o Instalacji WordPress’a). Następnie przejść do folderu domains —> twojanazwadomeny.pl —> public_html —> wp-content —> themes i skopiować do niego zawartość rozpakowanego archiwum z motywem.

Szablon można aktywować po zalogowaniu się do panelu administracyjnego. „Wygląd” —> „Motywy”.

Więcej darmowych szablonów pod adresem: http://wordpress.org/extend/themes/tag-filter/. Około 1400 w tym również te dostępne z panelu administracyjnego. Instalacja w 95% przypadków wygląda podobnie jak na przykładzie Arras Theme.

Dobrym źródłem profesjonalnych motywów,  jest ThemeForest. Poza szablonami do WordpPress’a dostępnych jest wiele innych, w tym do darmowych skryptów sklepów internetowych takich jak OpenCart. W przypadku stron firmowych najlepiej skorzystać właśnie z tej opcji. Ceny zaczynają się już od 35$  i wychodzi to o wiele taniej niż zlecenie stworzenia komuś strony.

Wspomnę jeszcze, że każdy aktywny szablon można modyfikować w „Wygląd” —> „Edytor”. Niestety wymagana jest znajomość podstaw HTML i CSS. Wykracza to poza założenia tej strony i zajmę się tłumaczeniem tego dopiero na planowanym blogu.

Widgety

W menu „Wygląd” –> „Widgety” znajduje się panel, który pozwala na szybkie uzupełnienie strony o nowe elementy takie jak najnowsze wpisy, kalendarz, lista kategorii. Widget „Text” służy natomiast do wstawiania dowolnego kodu i za jego pomocą możliwe jest np. wyświetlenie reklam. Kod zawsze dostarcza dany reklamodawca i wystarczy go jedynie skopiować.  Miejsca poddające się modyfikacji zależą od konkretnego szablonu. Zazwyczaj są to panel boczny, stopka, nagłówek. Uruchomienie widgetu odbywa się poprzez przeciągnięcie ich w odpowiednie pole.

Instalacja Wtyczek

Wtyczki (pluginy) są to moduły rozszerzające możliwości skryptu. W przypadku WordPress’a jest ich mnóstwo i większość jest za darmo. Tutaj dokonałem krótkiego spisu kilku najczęściej używanych przeze mnie. Instalacja odbywa się po przejściu do  „Wtyczki” –> „Dodaj nową”. Wszystko co należy zrobić to wpisać dokładną nazwę pluginu, kliknąć wyszukaj i zainstaluj. Żadnej filozofii. Wyszukiwanie jest możliwe również po słowach kluczowych. Istnieje potrzeba wstawienia ankiety? Należy wpisać angielskie słówko polls. Pierwsza wtyczka na liście dodaje widget do przeprowadzania ankiet.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *