Kupuno domeny i wynajmem konta hostingowego

Na początek mała uwaga. Gdy widzisz promocję typu „domena/hosting za zero złotych” to radzę naprawdę dobrze zapoznać się z regulaminem usługi i poszukać pełnego cennika na stronie…

Koszt rejestracji domeny krajowej z rozszerzeniem .pl na cały pierwszy rok wynosi razem z vat od 15 do 20  złotych. Jeśli zechcesz ją przedłużyć na rok następny, wyniesie Cię to już niestety od 65 aż do 125 złotych (zależnie od pośrednika). Tak jest wszędzie i odpowiada za to polityka Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Instytucja ta reguluje ceny na naszym rynku.

Proces rejestracji domeny i zamówienia konta hostingowego przedstawiłem na przykładzie SecurityHost. Najtańszy roczny pakiet kosztuje obecnie 50 zł za rok (30 za pół roku),  udostępnia 1GB powierzchni dyskowej na strony oraz nie posiada limitów miesięcznego transferu i możliwych do podpięcia domen, co jest sporą zaletą. Spokojnie wystarczy na kilka małych serwisów lub jeden średniej wielkości. Razem z rejestracją domeny .pl wychodzi po doliczeniu Vat jakieś 80 złotych za cały pierwszy rok zabawy jako webmaster.

Po przejściu na stronę wybierz z górnego menu „panel klienta”. Następnie kliknij przycisk sprawdź dostępność i małą strzałkę, która pojawi się po prawej. Powinien ukazać się następujący widok (zapoznaj się z cennikiem na dole):

Rejestracja domenyPrzed Tobą najtrudniejsza cześć zadania, czyli wybór nazwy domeny. Tak się składa, że większość ciekawych jest już zajęta i i trochę się namęczysz, aby znaleźć pasującą. Domena powinna odzwierciedlać dokładnie to o czym jest witryna. Jeśli chcesz stworzyć serwis o paprotkach adres powinien brzmieć paprotki.pl. Gdy okaże się zajęty, to kombinuj:

  • mojepaprotki.pl
  • cudowne-paprotki.pl
  • hodowlapaprotek.pl

Ostatecznie można wybrać jakąś nazwę uniwersalną i nie kojarzącą się z niczym. Wpisz ją w formularz i zaznacz interesujące Cię końcówki. Zalecane to .pl com.pl org.pl oraz .info.pl.  Unikaj rozszerzeń zawierających nazwy miast, jeśli nie masz zamiaru stworzenia serwisu lokalnego.

Wybór nazwy domenyPo kliknięciu w „sprawdź dostępność” okaże się czy adresy są wolne. Jeśli nie, to musisz spróbować szczęścia z inną nazwą. W następnym oknie zaznacz ten, który chcesz zarejestrować.

ostateczny-wybor-adresuPo kliknięciu „zamów” nastąpi przeniesienie do następnego ekranu. Jeśli tworzona strona nie będzie firmowa, jako powód rejestracji najlepiej podać „promocja w internecie”. Kliknij czerwony napis w celu przejścia do ekranu wyboru konta hostingowego. Nie zmieniać nic w konfiguracji adresów DNS!

Musisz się zdecydować w tej chwili jakiego pakietu potrzebujesz. Jeśli zamierzasz prowadzić do trzech blogów lub pięciu stron statycznych, wybierz pakiet H1. W przypadku większych ilości stron/blogów lub gdy masz plany otworzenia tętniącego życiem forum internetowego, powinieneś wybrać pakiet H2.

Na poniższych obrazkach przedstawiono dalsze kroki.

Najkorzystniej wybrać roczny okres rozliczeniowy. Po tym czasie będziesz wiedział, czy prowadzenie stron internetowych jest dla ciebie.

Znów pytanie o powód rejestracji. W niewielu firmach z tym się spotkałem, ale niech będzie 😉

Pamiętaj o wpisaniu kodu promocyjnego 😀 Uwaga! Na zrzucie ekranu jest widoczny stary kod, który obowiązywał wszystkich. Nowy i przeznaczony tylko dla czytelników tej strony brzmi POMOJEMU.

Obniży to „nieco” cenę. Pierwszy rok prowadzenia strony będzie Cię kosztował niecałe 45 złotych.

Jeszcze tylko wypełnienie formularza, wybór metody płatności i możesz zakończyć zamówienie.

Po wniesieniu opłaty usługa powinna zostać aktywowana w przeciągu 24 godzin. Na wybrany e-mail przyjdą informacje niezbędne do dalszej konfiguracji. Najlepiej je wydrukować i zachować. Najważniejsze z nich to: nadana nazwa użytkownika, nadane hasło, adres serwera FTP, adresy serwerów DNS (NS1, NS2).

W omówionym przykładzie domena i konto hostingowe zostały kupione w jednej firmie. Nie jest to konieczność.  Obie transakcje możesz zrealizować u innych usługodawców. Zachodzi jednak w tym przypadku konieczność ustawienia prawidłowych wartości DNS dla domeny. Przypuścimy, że adres został zarejestrowany w omawianej firmie, a hosting wykupiony gdzieś indziej. Po zalogowaniu się do panelu klienta wybieramy z menu domeny => moje domeny.

Należy kliknąć w wybraną domenę, a następnie w zakładkę „Konfiguracja adresów DNS” Wpisujemy odpowiednie wartości, które dostarcza nam firma u której został wykupiony hosting i zatwierdzamy. Zmiana DNS może potrwać nawet 48 godzin i przez większość tego czasu niemożliwe będzie prawidłowe funkcjonowanie witryny.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *