Jak założyć sklep internetowy?

To proste! Zakładanie sklepu internetowego zademonstruję na przykładzie darmowego skryptu CMS PrestaShop. Jest on najpopularniejszy w Polsce i posiada zgromadzoną w okół siebie dużą społeczność u której można szukać wsparcia. Wysokiej jakości szablony graficzne do PrestaShop kosztują ok 500 złotych i kupisz je na przykład w tym miejscu.  Wydaje się drogo, ale i tak wychodzi o wiele taniej niż zlecenie stworzenia sklepu jakiejś profesjonalnej firmie (ok 3000 złotych). Pomijam gimnazjalistów z Allegro.  Dostępnych jest również trochę darmowych (przykładowa lista).

Do załozenia sklepu wymagana jest znajomość 6 pierwszych tematów znajdujących się w dziale o tworzeniu stron. W zasadzie po ich przeczytaniu powinieneś poradzić sobie sam, ale lepiej dmuchać na zimne…  Gdy już się z nimi zapoznasz, możesz ściągnąć najnowszą stabilną wersję skryptu ze strony  prestashop.pl.

Ściągnięta paczkę należy rozpakować i skopiować pliki do folderu public_html domeny lub sub-domeny na której sklep ma funkcjonować. U mnie jest to prestashop.pomojemu.edu.pl. Znajdziesz pod tym adresem skrypt świeżo po instalacji i bez żadnych modyfikacji wyglądu. Należy również utworzyć bazę danych w panelu konta hostingowego. Wszystko zostało opisane w przytoczonym powyżej dziale strony. Żeby nie było wątpliwości gdzie co skopiować:

Kopiowania będzie trwało dosyć długo. Jeśli podczas jego pojawi się pytanie o zastąpienie pliku, zgódź się na to. Gdy proces dobiegnie końca wpisz w pasku przeglądarki adres twojego przyszłego sklepu.  Na stronie która się ukarze wybierz język instalacji, zaakceptuj licencję i kliknij „następna”. Uruchomi się test sprawdzający czy twój hosting spełnia wymagania. Jeśli skorzystałeś z usług firmy podanej w temacie o kupnie domeny i hostingu, wszystko powinno być ok.

Możesz kliknąć kolejny raz „następna”. W następnym oknie należy wpisać nazwę uprzednio założonej bazy danych, login do niej oraz hasło. W polu „serwer”, „Silnik bazy danych” pozostaw wartości domyślne.i Wartość „prefiks tabeli” zmień tylko w przypadku, gdy na jednej bazie danych będziesz instalował dwa sklepy. W takiej sytuacji dla każdego z nich  prefiks musi być inny! Lepiej jednak trzymać się zasady jedna baza danych = jeden zainstalowany na niej skrypt.

Gdy już wprowadzisz odpowiednie wartości, podaj w polu na dole swój adres e-mail i ponownie kliknij w przycisk „następna”. Teraz w formularzu należy wypełnić informację o sklepie. Nie powinno być problemów. Kliknij w wiadomo co :). Uruchomi się instalacja, która może nieco potrwać. Gotowe!

Należy zadbać jeszcze o kwestię bezpieczeństwa. Uruchom ponownie program FileZilla, przejdź do folderu public_html domeny na której zainstalowałeś PrestaShop i usuń cały folder install. Następnie zmień nazwę folderu admin na jaką inną (np. adminek). Do panelu administracyjnego sklepu zalogujesz się wpisując po adresie strony ukośnik i nazwę folderu którą wybrałeś np. supershop.pl/adminek/.

Generalnie obsługa skryptu nie jest jakoś szczególnie prosta i trochę zajmie Ci czasu zanim poznasz jego funkcje. Pomocy szukaj na forum strony z której pobrałeś pliki instalacyjne.

Polecam również darmowy skrypt OpenCart. Przetestuj oba i wybierz lepszy.